Sisu lisamine

Kõik järgnev lähtub sisutüübist 'Kirjandus', mis on igasuguse materjali ülespanemise peamine põhi. Teistega on asi laias laastus sama, lisanduvad vaid nüansid (iseenesest on 'Kirjandus' peaaegu et kõige suuremate võimalustega.)

 

1. Kuna ma lisan asju seni ise ja pole vaevunud tegema eraldi suuremate õigustega kasutajaid, tuleb järelikult sisestajale anda adminiõigused. Mis tähendab usaldust selles mõttes, et admin saab saidi urruauku keerata... Igatahes käib asi adminnil tekkiva lisamenüü kaudu. Seega Content -> Add content ja sealt juba 'Kirjandus' (või mõni teine.) NB! 'Thunder Admin' admin-theme puhul tulevad menüüd ise lahti, pole vaja vahelehti avada (st 'Content'i vajutada), saab kiiremini. Edasised tegevused on sarnased kõigi sisutüüpide puhul.

2. Drupalil on 'Appearance'i all valik, kas kasutada Admin theme't ja kas kasutada seda ka sisuga tegelemisel (Use the administration theme when editing or creating content). Selle jutu mõte siin on, et admin theme kasutamisel tuleks tegelikult teha ka vastav CSS-fail, sest muidu on kujundus ikka väga veider. Vanasti oli CKE all valik, millist CSS-i (kujundust) kasutada ja ma teadin, kus need failid on, aga D9-l ma ei ole seda veel leidnud. Mind ennast see ei häiri, aga noh, selline probleem on ka.

Aga asja juurde:

3. Title, kohustuslik väli. Soovitan mitte väga pikka – tekstis võib pikemalt seletada, see aga võiks kattuda menüünimetusega (vt allpool).

4. Ilmumisaasta pole ma enda jaoks kohustuslikuks teinud. Aga ma sätin selle ('Structure -> Content types -> Kirjandus -> Manage fields -> Ilmumisaasta -> Default value) alati käesoleva aasta peale ja las olla.

5. Ilmumiskoht, kohustuslik, 'Taxonomy väli, kust tuleb õige valida.

6. Vorm, kohustuslik, 'Taxonomy väli, kust tuleb õige valida.

7. Maailm, soovituslik, 'Taxonomy väli, kust tuleb õige valida.

8. Sync, soovituslik väli. Selle tegin kunagi raamatute lisalugemise kokkupanekuks, st see on teatud võti, mille järgi teema kokku korjatakse.

9.Attach on failide lisamiseks artiklile. Lisada võid mida tahes ja palju tahes. (Tegelikult on lubatud järgmised failitüübid: txt, pdf, rtf, lit, epub, opf, odt, ods, doc, xml, htm, html, mp4, m4v, mov, flv, f4v, ogg, ogv, wmv, vp6, vp5, mpg, avi, mpeg, mp3, webm, wma. Ka neid saab admin vajadusel lisada.)

10. Linke. Linkide lisamiseks. Üsna intuitiivne.

Nüüd läheb asi segaseks! St oluline tähele panna kahe järgmise punkti juures:

11. Illustratsioon media on pildi sisestamiseks, kusjuures sealtkaudu sisestatud pilt läheb 'Media' kataloogi ja seda saab saidis hiljem ka kasutada, aga näha seda otseselst kusagil ei ole. See sisestatakse teksti 'Media' nupuga Body juures.

12. Illustratsioon on sama asja vanem versioon, mida enam EI TOHI kasutada! Vahe on siin selles, et varem oli saidis kasutusel *insert' moodul, mis aga ei tööta CKE5-ga (sitakotid on selle ilmselt meelega nii seadnud...) Ehk varem käis asi nii, et selle kaudu laadisid pildi üles ja selle kõrval oli nuup 'Insert', mis pani pildi sellesse kohta tekstis, kus oli kursor. Nüüd, kui insert moodulit enam ei ole, on kogu see väli seal peamiselt sellepärast, et sealt on hea vaadata, mis pilt teksti käis, kui ma kunagi jõuan vanade artiklite parandamiseni...

13. Kommentaar, põhimõtteliselt sama, mis põhiline tekstiala. Kujundus teine ja selleks, kui on tahtmist lisada midagi, mis ei ole otseselt järgneva tekstiga seotud.

14. Body, põhiline tekstiala. NB! Tekstiformaadid -- ma ise endale varba peale ei lase ja see on alati 'full HTML'.

Edasi on standardne plokk (selles mõttes, et see on alati kõigil sisutüüpidel ühesugune):

Revision information tegi vanasti node’ist uue koopia, jättes vana muutmata. Nüüd tuleks seda kusagilt seadistada, aga kuna ma ei kasuta, pole uurinud.

Menu settings. Article kuulub mingisse numbrisse ja seega tuleb siit teha viide vastavale numbrile 'Arhiiv'-i nimelises menüüs. Vaikimisi pakutakse Title; muuda seda, kui vaja. Parent item lubab (lubatud piirides, jälle, eks ole) valida, millise menüü alla selle node’i menüülink tekib. Weight on järjekorra määramiseks (muidu on tähestiku järjekorras), miiusega on kõrgemal. Tasub panna, aga see ilmub sisukaarti! Kui on vaja lehel nähtavasse menüüsse panna, siis käsitsi 'Menu Short Top'i.

Book outline ei ole Kirjanduse puhul kasutusel. Book on "Natuke riimis" ja "Drupal", põhimõtteliselt midagi keerulist siin ei ole, aga siin pole vaja.

URL alias lubab node’ile määrata lihtsa URL-i tavalise masinapärase asemel (näiteks antud node’il on see .../node/xx). Just siia on kirjutatud näiteks ‘avaleht’, ‘visioon’, ja ‘qpetus’. Enamasti töötab automaatika päris hästi.

Comment settings puudub, sest kommenteerimine on mul saidis üsna ära keelatud ja uninstallitud.

Authoring information kes ja millal lehe tegi.

Publishing options, on koht, kust määrata, kas leht on avalikkusele nähtav või mitte. St on võimalik node valmis teha ja hoida vajadusel nähtamatuna (unpublished). Promoted to front page kasutasin ainult mõnedes view'des (tähendab Sticky at top of list lubab seda nimekirjade algusesse naelutada.)

Ja ongi kõik  - Save. Kui tahad enne avaldamist üle vaadata, siis Preview.