artikkel

non-fiction

Kataloonia – maakaardi needus

Üks destruktiivsemaid, mõtlemist betoonsängi suruvamaid asju on poliitiline kaart.

Sel on muidugi oma selge funktsioon, kui me räägime suuremõõdulisemast kaardist – näete, siin on joon, kus lõppeb meie maailm, siin on okastraattõkked, kaamerad, miiniväljad, automaaturid, ja edasi on teine võim, teised tavad-seadused ja teistsugused inimesed.

Unistus trammist

Terve taasiseseisvuse aja on Tallinna enne valimisi haaranud trammimine – see on valimiseelne mula trammidest, mis luulumõtete piiril balansseerides reaalsusega ei haaku ja pärast valimisi millekski ei kohusta. Viimasel ajal on nakkus levinud ka Tartusse, kirjutab kirjanik Ats Miller.

Mida on ühist Kuule lendamisel, e-valimistel ja 9/11 terrorirünnakutel?

Need kõik muutuvad maniakkide käes relvaks. Need lahutatakse oma tõelisest tähendusest, valatakse üle loogikavaba jampsiga ja saadakse malakas, millega materdada tervet mõistust.

Kellele on kohus oma?

Õnnelikud on need, kes õigusemõistmisega kokku puutuma ei pea! See kõike muud varjutav tõdemus, kui juttu tuleb kohtust, paneb endalt küsima, miks on siinmail asjad nii valesti, et kodaniku maksude eest ülal peetavad ja teoreetiliselt tema kaitsmiseks loodud struktuurid tekitavad peamiselt hirmu ja tülgastust?

Hamburger pühast lehmast ehk kas Eesti on 21. sajandil terve mõte?

Reaalsus ei muutu sellest, kui kuulutada eestluses kahtlemine jumalateotuseks. Hoopis iseküsimus on, kas seda diskussiooni pidada avatud mõttega või trampida loogikavabade negatiivsete allusioonidega mutta kõiki meie hinges olulised identiteedimeemid, pakkumata asemele midagi peale kiire rahvusliku enesetapu, kirjutab kirjanik Ats Miller.

Kosmos hõlvatakse siis, kui Maal on sellest kasu

Teatud mõttes seisab inimkond praegu kosmose vallutamisega seoses teelahkmel – kas me jääme oma naba imetlema või läheme edasi, kirjutab kirjanik Ats Miller vastuseks Raul Sulbi arvamusloole «Miks kosmosehõlvamisest asja ei saa».

See muinasjutuline hyperloop ja reaalsus

Hyperloop on teatavasti miljardär Elon Muski väljapakutud transpordisüsteem. Ühe lausega seletatuna tähendab see alarõhuga toru, milles siis õhkpadjal või magnetitel hõljuv rong võiks liikuda lennukikiirusel.

Kui looduskaitse muutub kiusuks

Loodust on vaja kaitsta. Aga midagi on väga valesti läinud, kui inimesi tuleb hakata kaitsma looduskaitsjate eest. Võtame või selle õnnetu hõberemmelga, millest paar kuud tagasi keegi midagi ei teadnud. Selle ümber toimunud häbiväärne jant rikkus ilmselt pikaks ajaks Eesti üldsuse silmis nii roheliste kui ka kodanikualgatuste maine.

Võidab ohtlikum vale

Viimasel ajal on kombeks rääkida massi- ja sotsiaalmeediast kui kvalitatiivselt uuel tasemel hämast. Tegelikult on muidugi vastupidi – kunagi varem ajaloos pole valetamine nii kergesti tuvastatav olnud. Muidugi saab läbimõeldud valeinfoga kogu planeedi ära lollitada. Niisamuti nagu terved riigid ja rahvad usuvad järjekindlalt asju, millel pole tegelikkusega erilist sidet.

Olla või mitte olla rahvuspark?

Eestis tundub rindejoon olevat kuidagi valepidi – nii Eestit armastavad kui ka vihkavad inimesed töötavad rõõmsasti koos hävingu nimel.

Pages

Subscribe to RSS - artikkel