Viimati muudetud

Ega eriala pole süüdi, et raamatukogudes valitseb stagnatsioon

07.12.2021 / artikkel / ERR Novaator
Kirjutan seda nii-öelda asjas sees olles – olen praegu nimelt Tallinna Ülikooli infoteaduse teise kursuse üliõpilane. Jah, üsna ebatüüpiline, sest olen mõnestki oma kursusekaaslasest 40 aastat vanem.

2020 – aasta, mis oleks võinud vahele jääda

02.01.2021 / artikkel / Uued uudised
Kohe mitte midagi positiivset ei meenu. Võimalik, et ma pole objektiivne hindaja, sest näen asja eriti mustades värvides ühe isikliku õnnetuse tõttu, mis ületas kõik, mida seni olen elus kogenud. Aga ma vähemalt püüan.
… Kohe mitte midagi positiivset ei meenu!

Kreator – karkude ja ajupõrutusega

02.01.2021 / artikkel / Reaktor
Lühike isiklik sissejuhatus
Triin palus, et ma ütleksin midagi Kreatori juttude kohta.

Globalismist: me ei vastandu maailmale, aga me ei lase ka end pügada

02.01.2021 / artikkel / Uued uudised
Olen viimasel ajal tihti pidanud esinema saatana advokaadi rollis selles mõttes, et olen püüdnud panna kaasvestlejaid nägema kaugemale emotsionaalsest kiljumisest „miks nad ei ärka (näe/mõista)!”

Keelest, identiteedist ja nende püsimisest

02.01.2021 / artikkel / Uued uudised
Järgnev on mõtteeksperiment, mitte kõigest katse trollida. Julgen öelda, et olen selle maa, rahva ja riigi heaks keskmisest rohkem teinud, kummatigi mitte sellepärast, et ma poleks kõike seonduvat põhjalikult läbi mõelnud.

Sotsialismi pealetung tsensuuri ja vihakõneseadusega

02.01.2021 / artikkel / Uued uudised
Okupatsiooniaeg ei ole midagi mäletamisväärset. Nõukanostalgia on lihtsalt üks koonduslaagrinostalgia vorme, üsna haiglane enesemõnitamine, et näe, ikka natukegi naljakas oli kaelani sõnnikus oleskleda; ja näe, kui õigel ajal kükke tegid, ei viidud Siberisse ka…

Õigus end mürgitada

02.01.2021 / artikkel / Uued uudised
Kõik algab ja lõppeb küsimusest, kas täiskasvanud, idee järgi justkui vabal ja seaduse mõttes vastutusvõimelisel inimesel on õigus endaga teha, mida ta tahab? Sealhulgas igasugust keemiat oma organismi viia?

Hooliv riik... Tõsiselt või?

02.01.2021 / artikkel / Uued uudised
Infoteadusega seostub mõiste Hiina tuba (mida küll kasutas Gottfried Leibnitz juba 300 a tagasi) – kujutlegem kasti, mille siseküljel on juhised, et kui sisestatakse see hieroglüüf, tuleb vastu anda too. Hiinlasele välja võib jääda mulje, et masin mõistab hiina keelt. Tegelikult on see täiesti...

Mida ühist on süvariigil, islamiterrorismil ja tarkvarahiidudel

02.01.2021 / artikkel / Uued uudised
Seos on äärmiselt lihtne – need kõik ajavad oma asja. Ja sealjuures tölbilt egoistlikult. Mitte mingitest kohutavalt keerukatest „maailmavalitsemise”, „reptiilide pealetungi” või veel eksootilisematest agendadest lähtudes.

Maskis ühiskond

02.01.2021 / artikkel / Uued uudised
2005. aastal ilmus eesti keeles Jack Vance’i jutt „Kuukoi”, kus kirjeldatakse planeeti, mille kõik elanikud kandsid kogu aeg maski („The Moon Moth”, 1961; A. Nikkarevi kogumikus „Aphra”). Tõepoolest kogu aeg, nii et isegi sealviibivad maalased tundsid end mõne aja pärast maskita justkui alasti ka...

Koltuv maailm ehk Hiina vari planeedil

02.01.2021 / artikkel / Uued uudised
Möödunud pühapäeval kirjutasid 15 riiki alla nn RCEP lepingule (Regional Comprehensive Economic Partnership, olemuselt vabakaubandusleping, eestikeelses pressis tõlgitud kui ’regionaalne kõikehõlmav majanduspartnerlus’), luues niimoodi 2012. a alanud protsessi tulemusena maailma suurima...

Rulaga kiirteel ehk XIX sajandi lennundusseadus

02.01.2021 / artikkel / Uued uudised
Maailm areneb ja mingeid lennuliikluseeskirju polnud loomulikult olemaski ajastul, mis oli näinud ainult mõnd üksikut õhupalli (Vendade Wrightide esimene lennumasin lendas 1903. aastal, vennad Montgolfier’d tõusid esimest korda kuumaõhupalliga õhku 1783. a; esimene aerofoto, muide, tehti 1860.

Valimistel on alati sohki tehtud

02.01.2021 / artikkel / Uued uudised
Järgnev ei proovi kuidagi spekuleerida, kui ausad või mitteausad on praegused USA presidendivalimised, niisamuti kui mind manitsetakse mitte ütlema, mida ma mõtlen kogu Eesti e-valimiste ümber kokku keeratud jamast.

Tallinn8: Autovaba ala ja autovaba päev

02.01.2021 / artikkel / Uued uudised
Tallinna planeerima mind muidugi ei võeta – et keegi ei saaks öelda, et ma isegi ei proovi, saatsin oma CV kah Tallinna strateegilise teenistuse direktori konkursile. Loomulikult sain tagasi selle automaatse ja absoluutselt ebasiira blää-blää, et tore ja kaalusime ja kahjuks…

Kui kauaaegne liige hakkab segast panema

02.01.2021 / artikkel / Uued uudised
Meie riigis kehtib sõnavabadus. Isegi määral, et sõnal ei pea olema kokkupuutepunkti reaalsusega. Selle väite tõestuseks ilmus just ERR-is “Isamaa kauaaegse liikme” Ott Kaldma arvamus „Vabaduse hind”.

Suukorvi-ihalus ja kommunikatsiooni kvaliteet

02.01.2021 / artikkel / Uued uudised
Meid on koolis harjutatud mõtlema ajastutest tootmisvahendite kontekstis: ürgkari, orjandus, feodaalajastu… nüüd siis post-industriaalne või räniajastu.

Tallinn7: Avatud taevas

02.01.2021 / artikkel / Uued uudised
Tegelikult ei ole absoluutselt mingit mõtet ehitada 3–4 korrusest kõrgemaid hooneid; teatud juhtudel võib mõista sinna 8–10 korruse kõrgusele ronimist, kuid üle selle on sisuline vajadus ehitada ainult erinõudmistega tööstushooneid.

Tallinn6: Motivatsioonikiri Tallinna SPT direktori ametikohale kandideerimisel

02.01.2021 / artikkel / Uued uudised
Jah, selline tööpakkumine on tõesti erinevates töövahenduskeskkondades üleval. Tallinn otsustas septembris luua ja uuest aastast käivitada strateegiakeskuse ja üks selle funktsioone oleks planeerimine. Hea või halb – rõõmustada või kurvastada?

Thorvald

Thorvald Miller
5.7.2005 – 18.11.2020
 
Sa tulid ühel leebel juulipäeval,
mil õnnehurma hõngus kurekell.
All pääsulaulust rõkva sinitaeva
maa nurrus, päiksemusist ärevil ja hell.
 

Fermi paradoks ja Lucifer puhkusel LA-s

04.10.2020 / artikkel / Reaktor
Siim Veskimees, 17.07.2020 Estcon, Udu talu –
võimalikud vastused, miks meile näib, et oleme üksi
 
1. Sissejuhatus
Selle nähtuse nimi on ladina keeli Silentium Universi või neile, kes americanot eelistavad: Great Silence.

Pages

Subscribe to Front page feed